Kretsligaen (fourth division) 2023


Group Østfold

Råde
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Kråkerøy
Drøbak/Frogn
Sarpsborg FK
Østsiden
Kvik Halden 2
Borgen
Sparta Sarpsborg
Moss 2
Lisleby
Ås
Tistedalen
---------------------------------------
Askim Fotball
Sprint/Jeløy 2

Group Akershus

Ullensaker/Kisa 2
---------------------------------------
Raumnes/Årnes
Eidsvold IF
Gjelleråsen 2
Kløfta
Lørenskog 2
Sørumsand
Hauerseter
Aurskog-Høland
Eidsvold Turn 2
Rælingen
Strømmen 2
---------------------------------------
Fjellhamar
Løvenstad

Group Oslo, 1

Asker 2
---------------------------------------
Bærum 2
Christiania
Fagerborg
Grüner
Heming
Holmen
Kjelsås 2
Lommedalen
Lyn 1896 2
---------------------------------------
Ready
Union Carl Berner

Group Oslo, 2

Follo 2
---------------------------------------
Gamle Oslo
Grei
Holmlia
Kolbotn
Lokomotiv Oslo 2
Manglerud Star F
Oldenborg
Oppsal 2
Oslojuvelene
---------------------------------------
Stovner SK
Årvoll

Group Indre Østland

Kongsvinger 2
---------------------------------------
Lillehammer
Toten
Kolbu/KK
Nybergsund Trysil
Faaberg
Ottestad
Gjøvik/Lyn 2
Gran
Brumunddal 2
Furnes
Løten
---------------------------------------
Valdres
Flisa

Group Buskerud

Åssiden
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Drammens BK
Vestfossen
Hallingdal
Modum
Eiker/Kvikk
Svelvik
Jevnaker
Konnerud
Sande
Røyken/Spikkestad (ROS)
Kongsberg
---------------------------------------
Hokksund
Stoppen

Group Vestfold

Flint
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sandefjord BK
Eik Tønsb. 871 2
Ørn-Horten 2
Teie
Re
Nøtterøy
Stag
Stokke
Husøy/Foynland
---------------------------------------
Åsgårdstrand
Runar

Group Telemark

Urædd
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hei
Stathelle/Omegn
Tollnes
Odd 3
Storm
Pors 2
Eidanger
Notodden 2
Skarphedin
---------------------------------------
Kragerø
Skiens-Grane

Group Agder

Express
---------------------------------------
Trauma
Våg
Vigør
Jerv 2
Lyngdal
Søgne
Flekkerøy 2
Torridal
Vindbjart 2
Froland
Hisøy
---------------------------------------
Giv Akt
Flekkefjord

Group Rogaland, 1

Brusand
---------------------------------------
Bryne 2
Egersund 2
Frøyland
Hundvåg
Klepp
Midtbygden
Randaberg
Rosseland
Sola
Stavanger IF
Vardeneset
---------------------------------------
Varhaug
Vidar 2

Group Rogaland, 2

Haugesund 2
---------------------------------------
Åkra
Hinna
Riska
Forus/Gausel
Ålgård
Hana
Nord
Vard Haugesund 2
Kopervik
Djerv 1919 2
Skjold
---------------------------------------
Sandved
Torvastad

Group Hordaland, 1

Arna-Bjørnar
---------------------------------------
Askøy Fotball
NHHI
Nordhordland
Odda FK
Osterøy
Radøy FK
Sotra 2
Sund SK
---------------------------------------
Trio
Voss
Øystese

Group Hordaland, 2

Austevoll
---------------------------------------
Djerv
Fana 2
Flaktveit
Lyngbø
Nymark
Smørås
Sædalen
Tertnes
---------------------------------------
Trott
Varegg
Åsane 2

Group Sogn og Fjordane

Årdal
---------------------------------------
Fjøra
Eid
Stryn
Høyang
Førde 2
Studentspretten
Måløy FK
Vik
Bremanger
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Jølster
---------------------------------------
Sandane

Group Sunnmøre

Herd
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Bergsøy
Rollon
SIF/Hessa
Norborg/Brattvåg 2
Hovdebygda
Ørsta
Hareid
Blindheim
Langevåg
---------------------------------------
Volda 2
Aksla

Group Nordmøre og Romsdal

Surnadal
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tomrefjord
Sunndal
Dahle
Træff 2
Eide/Omegn
Vestnes Varfjell
Midsund
Åndalsnes
Malmefjorden
---------------------------------------
Elnesvågen/Omegn
Hjelset-Kleive

Group Trøndelag, 1

Trygg/Lade
---------------------------------------
Vuku
Stjørdals/Blink 2
Levanger 2
Rørvik
Flatanger
Namsos
Ranheim 2
Heimdal
Charlottenlund
---------------------------------------
Lånke
Nidelv

Group Trøndelag, 2

Melhus
---------------------------------------
NTNUI
Sverresborg
Kvik (Trondheim)
KIL/Hemne
Orkla 2
Strindheim 2
Hitra
Nardo 2
Tynset
---------------------------------------
Ørland
Alvdal

Group Nordland

Innstranda
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Grand Bodø
Fauske/Sprint
Sandnessjøen
Rana 2
Bossmo/Ytteren
Hulløy Bodø

Group Hålogaland

(unconfirmed)

Harstad
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Landsås
Medkila
Melbo
Lofoten
Sortland
Morild
Andenes
Leknes/Ballstad (merger?)
---------------------------------------
Ballangen
Stokmarknes
Svolvær

Group Troms

Senja
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Hamna
Skarp
Finnsnes
Ishavsbyen
Tromsdalen 2
Krokelvdalen
Storelva
Salangen
Ulfstind
---------------------------------------
Nordreisa
Ringvassøy

Group Finnmark

(unconfirmed)

Bossekop
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Alta 2
Nordlys
Porsanger
Kirkenes
Norild
Sørøy/Glimt
Honningsvåg
Tverrelvdalen
---------------------------------------
Indrefjord


Play-off Østfold/Vestfold ========================= Play-off Buskerud/Telemark ========================== Play-off Sunnmøre/Nordmøre og Romsdal ===================================== Play-off Finnmark ================= Play-out Finnmark ================= Play-off Nordland/Hålogaland/Troms/Finnmark ===========================================


© Copyright 2007 Lars Aarhus and RSSSF Norway
For private, non-commercial use copying this document in whole or part is allowed provided proper acknowledgement is given to RSSSF Norway. For any commercial use on any media copying is not allowed without the prior written permission of RSSSF Norway. 23. januar 2023